Email : info@demosgb.com Tel : 444 2 209
Dem OSGB Bir Demko Group kuruluşudur.
Email : info@demosgb.com Tel : 444 2 209
Dem OSGB Bir Demko Group kuruluşudur.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

DEM OSGB -TMGD

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanı Nedir? Kısaca adı TMGD olan bu görev, tehlikeli maddeleri içeren maddelerin taşıma sürecinde çevreye zarar vermeden güvenli bir şekilde yapılmasını içerir. Uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat ve yönetmeliklerle işletmelere bazı standartlar getirilmektedir. İnsanlara ve çevreye zarar vermeden bu tehlikeli olabilecek maddelerin taşınabilmesi hayati bir önem taşımaktadır. “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ”  ile belirtilen maddeler çerçevesinde sorumlu kişilerin eğitimleri, firmaların yetkilendirilen kişilerin uzmanlıkları ve eğitimleri görev ve tanımları açıkça belirtilmiştir. Ayrıca bu konu ve mevzuatlar iş güvenliği konusuna da girmektedir. Firmanın iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olası tehlikelere karşı da hazırlıklı olmalı ve personelin eğitiminde, bilinçlenmesinde aktif rol oynamalıdır. Eğitim ve danışmanlık hizmeti olarak, yetkili Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kısaca OSGB, uzman kadrosu ile hemen her firmanın ihtiyaç duyduğu konulara cevap verecek niteliktedir.

Sektörde tehlikeli maddeler ile çalışan birçok firma bulunmaktadır. Uluslararası anlaşmalar ile bu maddelerin taşınma durumu da bazı riskleri barındırmaktadır. Bu sebeple, firmaların kendi içinde bir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Taşıma konusunda dikkate alınacak anlaşma olan; ADR yani Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşmasını çerçevesinde nitelikli, konusunda uzman kişilerin danışmanlığı son derece önemlidir. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı İzmir dahil olmak üzere hemen her ilde eğitim sonrası Bakanlıkça açılan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavı sonrası yetki belgesi elde ederek firmalarda çalışma imkanı bulabilirler.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavı

Yetkili kurumlardan uzman eğiticiler sonrası Bakanlıkça düzenlenen tehlikeli madde güvenlik danışmanı sınavına girmek belge almak için zorunludur. Çeşitli aralıklarda belgenin yenilenmesi gerekir. TMGDS’ yi yenilemek için de en fazla 3 sınava girme hakkı bulunmaktadır. Yenileme sınavlarında başarısız olanların veya sertifika süresi dolanların yeniden eğitim almaları gerekmektedir. Başarılı olan kişiler, danışman olarak firmalarda görev yapabilir. İşveren sorumluluğu altında taşınacak tehlikeli maddeler için en uygun araç ve koşulların tespitinin sağlanmasında aktif görev ve sorumluluklar alır. Güvenlik açısından risklerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması aşamasında da görev alır.