Email : info@demosgb.com Tel : 444 2 209
Dem OSGB Bir Demko Group kuruluşudur.
Email : info@demosgb.com Tel : 444 2 209
Dem OSGB Bir Demko Group kuruluşudur.

İsg Katip

Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız iş kazası haberleri üzerinde durmamız gereken önemli bir konu haline gelmiştir. İş kazaları, işçilere can ve uzuv kaybı, işverenlere iş gücünden verilen kayıp, mali zarar ve hukuki sorunları beraberinde getirir. Bu kazaların önüne geçmek, işçilerin başta can güvenliklerinin sağlanması olmak üzere, çalışma ortamlarının, çalışma sürelerinin, hukuki hakları gibi konularda işçi ve işverenin karşılıklı çıkarlarını gözetmek üzere İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı ortaya çıkmıştır.

OSGB (ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ)

OSGB, 4857 sayılı İş Kanuna göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen yetkilendirme ile iş yerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti sağlayan kuruluştur. Kanun ile belirlenen tüm şartları sağlayan bu kuruluşların bünyelerinde İşyeri Hekimleri, İş Güvenliği Uzmanları ve Diğer Sağlık Çalışanları görev almaktadırlar.

İş Güvenliği Uzmanlarının görevleri arasında belgelendirme, risk analizi yapmak, acil durum eylem planı hazırlamak gibi görevler vardır. Birlikte çalışan işyeri Hekimi ve Diğer sağlık çalışanının görevleri ise çalışanların düzenli sağlık kontrollerini yapmak ve gerekli durumlarda Bakanlığa haber vermektir.

İSG KATİP NEDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan sistem İsg Katip bir iş sağlığı ve güvenliği kayıt ve takip izleme programıdır. İş güvenliği uzmanı, İş yeri hekimi ve Diğer sağlık personelinin sözleşmeleri ve sertifika düzenlenmeleri bu sistem üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca sistem üzerinden iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almayan kurumların da takibi yapılmaktadır. Türkiye’de bulunan tüm İSG uzmanları, iş yeri hekimleri ve diğer sağlık personellerinin kayıtları bu sistem üzerinde tutulduğundan dolayı İSG hizmeti almayan her kurum kolaylıkla fark edilir ve cezalandırılır. Bu sayede iş kazaları riski de en aza indirilmektedir.

DEM OSGB

Sektörün ihtiyacını karşılayabilecek bir OSGB firması olan DEM OSGB ilk yardım eğitimi ve yangın eğitimi vermekteler. Her sektörden firma ile çalışan DEM osgb tecrübesi ile rakipleri arasında fark yaratmaktadır. Ayrıca telefon ve e mail üzerinden iletişim kurup kuruluşun tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre fiyat teklifleri veren DEM OSBG bu özelliği ile firmalara kolaylık sağlamaktadır.