İlk Yardım Eğitimi

İlk Yardım Eğitimi

İlk Yardım Eğitimi

İlk yardım eğitimi; trafik kazası, çeşitli yaralanma çeşitleri ve kalp krizi gibi acil durumlar ve hastalıklarda olay yerine acil ambulans gelene dek, kişilerin hasta ya da yaralı kişiye nasıl müdahale edeceği ile ilgili tüm eğitimleri ifade eder. Sağlık görevlileri olay yerine intikal edinceye dek, çevredeki kişiler doğru ilk yardım uygulamalarını uygulayarak hastaların hayatını kurtarabilirler. Bu tür bir bilinç düzeyine erişilebilmesi adına ilk yardım eğitimi daha çok kişiye ulaşmalıdır. İlk yardım nedir? İlk yardım çeşitli teknikler ve yöntemler ile araç gereç kullanılmadan hastaya yapılan ilk müdahaledir. İlk yardım sertifikası nasıl alınır diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Dem OSGB ile iletişime geçerek ilk yardım  sertifikanızı hemen alabilirsiniz.

İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İlk Yardım Yönetmeliği 16. Maddesi uyarınca; çok tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışana kadar 1 çalışan, tehlikeli iş yerlerinde her 15 çalışana kadar 1 çalışan, az tehlikeli iş yerlerinde her 20 çalışana kadar 1 çalışan olarak ‘Temel İlk Yardım Eğitimi’ sertifikası almış İlk yardımcının bulundurulması zorunludur. İlk yardım sınavları Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenir ve sertifikanın geçerlilik süresi 3 yıldır.

İlk yardım uygulamaları, koruma, bildirme ve kurtarma olarak üç aşamada gerçekleşir. Elbette ilk yapılması gereken çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini korumak açısından işteki faaliyetlerin oluşturduğu risk ve tehlikeler için önlemler almaktır. Bu koruma aşamasını oluşturur. Kaza olduğu anda 112 acil hattı hemen aranmalı ve kaza bildirilmelidir. Bu durum, ilk yardımın ikinci aşaması olan bildirmeyi oluşturur. Üçüncü aşamada ise ilk yardım eğitimi almış kişiler, yaralı olan kişiye doğru teknikleri uygulayarak hayat kurtarmayı sağlayabilir. Acil durumlarda ve kaza anlarında ilk yardım eğitiminin önemi ortaya çıkmaktadır.

İlk yardım eğitiminde ilk dersler genel ilk yardım bilgisi içeriklerinden meydana gelir. Yaralı ya da hastanın, olay yerinin nasıl değerlendirileceği öğretilecektir. İlk olarak hasta ya da yaralıyı hayatta tutabilecek temel yaşam desteği uygulaması öğretilir. Yaralanma, donma, yanık, kanama, kırıklar, zehirlenmeler, boğulmalar, yüz ya da göz bölgesine bir cisim kaçması, sıcak çarpmaları, hayvan ısırıkları, bilinç bozuklukları, hastanın ya da yaralının taşınması gibi konular ilk yardım eğitimi kapsamında ele alınır.

DEM Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

İlk Yardım Eğitimi  ile ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

25 Mayıs 2018

Races Tips For These days tutorial The exact 6-8 Very important Training to become Realized Just before Betting about Desired form of transport Speed!

To generate any kind of upcoming and likely second salary wagering regarding horses, these kinds of races strategies at present while fully understood and also adopted […]
25 Mayıs 2018

Sporting Tips Pertaining to Right now instant The particular Five Significant Training to become Realized Previously Bet at Pony Race!

One of the inquiries I receive asked over and over again is that: If you are techniques earn money, the reason why are you willing to […]
25 Mayıs 2018

Races Tips With regard to Now – The particular Half dozen Very important Training being Mastered Before Wagering regarding Mount Speed!

To help to make a potential future plus possible following cash flow betting regarding sinon, such races tips currently when ever known together with followed can […]

Referanslarımız

botaş-1-min
comfy-1-min
nalbantoglu-1-min
saral-2-min
tam-ambalaj-1-min
tempo-aksesuar-1-min