Email : info@demosgb.com Tel : 444 2 209
Dem OSGB Bir Demko Group kuruluşudur.
Email : info@demosgb.com Tel : 444 2 209
Dem OSGB Bir Demko Group kuruluşudur.

Hijyen Eğitimi

Dem OSGB

Hijyen Eğitimi

Hijyen Eğitimi, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği doğrultusunda özellikle, gıda hizmeti veren yerler başta olmak üzere insan sağlığını doğrudan etkileyecek yerlerin almak zorunda oldukları eğitimlerdir.  Bu eğitimi oteller, restoranlar ve güzellik merkezi gibi yerlerin alma zorunluluğu olduğu gibi işyerlerinde çalışan mutfak personelinin de mutlaka hijyen eğitimi alması gerekmektedir.

Hijyen eğitimini kimler verebilir? Hijyen konusunda çeşitli hastalıkların önüne geçmesi ve temiz, sağlıklı bir çalışma ortamının sağlanması amaç edinilmektedir. Bu sebeple bu eğitimi çeşitli yetkilendirilmiş kurumlar ve Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kısacası OSGB firmaları da verebilmektedir. Bu eğitimin sebep olacağı durumlar ışığında İş güvenliği konusuna girmektedir. Bu yüzden firmaya atanan iş güvenliği uzmanı, firmanın Hijyen Belgesi alınması konusunu takip etmelidir. Eksik belgesi olan işletmelerin, zorunluluk sebebi ile bazı cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalmamaları için bu konularda titizlik ve ciddiyet göstermek şarttır.

İşyeri çalışanlarının sağlık kontrollerinden geçmesi ve yeni gelen personellerin işe giriş sağlık belgelerinin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu noktada işyeri hekimliği personellerden gerekli tetkikleri isteyerek ve kontrol ederek, çalışanın herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığını da tespit etmelidir. Sağlık kuruluşları da çeşitli test ve tetkikleri çalışacak kişinin hangi pozisyonda çalışacağına dikkat ederek işlem yapmalıdır. Özellikle mutfak personelleri için taşıyıcı bir hastalığın olup olmadığının kontrol edilmesi önem gerektirmektedir. Bulaşıcı hastalık bu gibi işletmelerde halk sağlığını olumsuz etkileyeceği için kontrollerin de belirli aralıklarla yapılması oldukça önemlidir.

Hijyen Belgesi Almak İçin Gerekenler

Hijyen konusunda nitelikli personeller yetiştirmek işveren açısından çok mühim bir konudur. İşyerinde kişilerin sağlıklı yani çeşitli taşıyıcı hastalıkları olmadıkları bilinmelidir. Ortam ve koşullara uygun eğitimi alan, sorumluluk sahibi ve hijyen konusunda yeterli bilgiliye sahip kişiler eğitim sonrası daha bilinçli olacaktır. Ayrıca çeşitli koruyucu kıyafetler olan maske, önlük ve bone gibi konulara da özen göstermeleri de beklenir. Hijyen eğitimi alan personellere eğitim sonrası, kurs bitirme belgesi yani hijyen eğitimi sertifikası verilmektedir. Eğitimlerin eksiksiz tamamlanması bir işletme için olmazsa olmazdır; bu yüzden güncel yönetmelikler de mutlaka takip edilmelidir.