Asbest Söküm Raporu

Asbest Söküm Raporu

Asbest Söküm Raporu

Asbest nedir? Solunum başta olmak üzere vücuda girişi ile başta kanser gibi hastalıklara yol açan bir maddedir.  Kimyasal maddeleri kullanan sektörlerde, sanayilerde sızdırmazlık durumundan dolayıu izolasyon malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Asbest raporu nedir? Kentsel dönüşümün yoğun olduğu yerlerde inşaat çalışmalarında da kullanılan bu madde için yıkın kararlarında rapor istenmektedir. Özellikle belediyeler bu konuda oldukça titizdir. Binada asbest bulunup bulunmadığına dair rapor istemektedir. Yetkili kurumlardan olan OSGB, asbest analizi yapan firmalar arasında yer alır. Uzman kadrosu ile İş Güvenliği kurallarına uygun olarak ve asbest söküm uzmanı belgesi bulunan İş Güvenliği Uzmanı ile asbest söküm yönetmeliği uygun rapor hazırlayabilmektedir. Bu rapor yetkili kurumlarca istenebilmektedir.

 

Asbest sağlık açısından oldukça fazla riskleri olan bir maddedir. Personelin bu konuda bilinçlendirilmesi önemlidir. İş Güvenliği Uzmanı firma içi eğitimler vererek çeşitli olası risklere karşı firma çalışanlarını bilinçlendirmelidir. Aynı zamanda İşyeri Hekimliği personellerin periyodik muayenelerinde kontrollerini yapması ve raporlarını hazırlamasından sorumludur. Akciğere doğrudan zarar verecek bu madde ile ilgili uyarıların yapılması son derece önemlidir. Asbest içerebilecek malzemelerin bulunduğu yerlerin belirlenmesi ve tedbirlerin alınması konusu işveren sorumluluğundadır. Bu yüzden güvenilir ve yetkili Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmeti almaları yararlarına olacaktır.En az B sınıfı İş Güvenliği Uzmanları bu belgeyi alarak yetkili olarak görev alabilirler.

 

Asbest Sökümü Uzmanı Ne İş Yapar?

 

Uzman maddenin risklerini bildiği için ve uygun eğitim aldığı için gerekli donanıma sahiptir. Ayrıca Bakanlıkça verilen uzman belgesine sahip olması gerekir. Asbest söküm uzmanı gözetiminde asbest söküm işlemi çalışanlarınca yapılır. Asbestli yapılarda var olan bu tehlikeli maddenin sökümü ve uzaklaştırılması işleminde aktif rol oynar. İnşaatlarda sık görülen bir madde olduğu için titizlikle alınması gereken önlemler çeşitli yönetmeliklerle bazı kurallara bağlanmıştır. Özellikle, Belediyeler bu uzmanlara danışılarak, bu işlemin yapılmasını öngörürler. Asbest temiz kağıdı alınarak izin alınmış olur. Aksi takdirde bu tehlikeli madde insan sağlığını oldukça olumsuz etkileyebilir. Asbest gibi tehlikeli maddenin bulunduğu yapılarda mutlaka kurallara uyularak işlem yapılması gerekir.

DEM Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

Asbest Söküm Raporu  ile ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

25 Mayıs 2018

Races Tips For These days tutorial The exact 6-8 Very important Training to become Realized Just before Betting about Desired form of transport Speed!

To generate any kind of upcoming and likely second salary wagering regarding horses, these kinds of races strategies at present while fully understood and also adopted […]
25 Mayıs 2018

Sporting Tips Pertaining to Right now instant The particular Five Significant Training to become Realized Previously Bet at Pony Race!

One of the inquiries I receive asked over and over again is that: If you are techniques earn money, the reason why are you willing to […]
25 Mayıs 2018

Races Tips With regard to Now – The particular Half dozen Very important Training being Mastered Before Wagering regarding Mount Speed!

To help to make a potential future plus possible following cash flow betting regarding sinon, such races tips currently when ever known together with followed can […]

Referanslarımız

botaş-1-min
comfy-1-min
nalbantoglu-1-min
saral-2-min
tam-ambalaj-1-min
tempo-aksesuar-1-min