Email : info@demosgb.com Tel : 444 2 209
Dem OSGB Bir Demko Group kuruluşudur.
Email : info@demosgb.com Tel : 444 2 209
Dem OSGB Bir Demko Group kuruluşudur.

Asbest Söküm Raporu

Dem OSGB

Asbest Söküm Raporu

Asbest nedir? Solunum başta olmak üzere vücuda girişi ile başta kanser gibi hastalıklara yol açan bir maddedir.  Kimyasal maddeleri kullanan sektörlerde, sanayilerde sızdırmazlık durumundan dolayıu izolasyon malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Asbest raporu nedir? Kentsel dönüşümün yoğun olduğu yerlerde inşaat çalışmalarında da kullanılan bu madde için yıkın kararlarında rapor istenmektedir. Özellikle belediyeler bu konuda oldukça titizdir. Binada asbest bulunup bulunmadığına dair rapor istemektedir. Yetkili kurumlardan olan OSGB, asbest analizi yapan firmalar arasında yer alır. Uzman kadrosu ile İş Güvenliği kurallarına uygun olarak ve asbest söküm uzmanı belgesi bulunan İş Güvenliği Uzmanı ile asbest söküm yönetmeliği uygun rapor hazırlayabilmektedir. Bu rapor yetkili kurumlarca istenebilmektedir.

Asbest sağlık açısından oldukça fazla riskleri olan bir maddedir. Personelin bu konuda bilinçlendirilmesi önemlidir. İş Güvenliği Uzmanı firma içi eğitimler vererek çeşitli olası risklere karşı firma çalışanlarını bilinçlendirmelidir. Aynı zamanda İşyeri Hekimliği personellerin periyodik muayenelerinde kontrollerini yapması ve raporlarını hazırlamasından sorumludur. Akciğere doğrudan zarar verecek bu madde ile ilgili uyarıların yapılması son derece önemlidir. Asbest içerebilecek malzemelerin bulunduğu yerlerin belirlenmesi ve tedbirlerin alınması konusu işveren sorumluluğundadır. Bu yüzden güvenilir ve yetkili Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmeti almaları yararlarına olacaktır.En az B sınıfı İş Güvenliği Uzmanları bu belgeyi alarak yetkili olarak görev alabilirler.

Asbest Sökümü Uzmanı Ne İş Yapar?

Uzman maddenin risklerini bildiği için ve uygun eğitim aldığı için gerekli donanıma sahiptir. Ayrıca Bakanlıkça verilen uzman belgesine sahip olması gerekir. Asbest söküm uzmanı gözetiminde asbest söküm işlemi çalışanlarınca yapılır. Asbestli yapılarda var olan bu tehlikeli maddenin sökümü ve uzaklaştırılması işleminde aktif rol oynar. İnşaatlarda sık görülen bir madde olduğu için titizlikle alınması gereken önlemler çeşitli yönetmeliklerle bazı kurallara bağlanmıştır. Özellikle, Belediyeler bu uzmanlara danışılarak, bu işlemin yapılmasını öngörürler. Asbest temiz kağıdı alınarak izin alınmış olur. Aksi takdirde bu tehlikeli madde insan sağlığını oldukça olumsuz etkileyebilir. Asbest gibi tehlikeli maddenin bulunduğu yapılarda mutlaka kurallara uyularak işlem yapılması gerekir.