Acil Durum Eğitimi

Acil Durum Eğitimi

Acil Durum Eğitimi

Arama kurtarma tahliye ekibi eğitimi ve acil durum eğitimi, bir iş yeri için son derece önemlidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde uygulanma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu eğitimler içerisinde temel arama kurtarma eğitimi; hayati öneme sahip eğitimlerden bir tanesidir. Afet gibi acil durumlara karşı hazırlıklı olmayı amaç edinen bu eğitimler, oluşabilecek her türlü olumsuz olayı en az zararla atlatabilmek için verilirler. Arama kurtarma eğitimi veren kurumlar arasında bazı yetkilendirilmiş Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ( OSGB ) merkezleri de bulunmaktadır. Bu eğitimlerin çoğunu gerekli yetkiye ve uzmanlığa sahip iş güvenliği uzmanları da verebilmektedir.

 

İş yerlerinde eğitim sonrasında acil durum örgütlenmesi yapılmalıdır. Çalışanlara eğitim sırasında belirli görevler verilir. Örneğin; acil çıkışa yönlendirecek kişilerin belirlenmesi gibi görev dağılımları yapılır. Ayrıca firmaların yönetmelik doğrultusunda Acil Durum Planı hazırlanması yapması gerekmektedir. Arama kurtarma ve tahliye eğitimi gibi iş yerleri yaptıkları mevcut işler doğrultucunsa çeşitli eğitimlerini tamamlamaktan sorumludur. Eğitim sonrası çeşitli tatbikat ve uygulamalı dersler sonucunda da bilgilerin pekiştirilmesi ve değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu derslerden sonra çalışanlar dahil firma da eğitim aldıklarına dair çeşitli belgeleri almaya hak kazanmış olacaktır. Senede bir kez yapılması gereken bu tatbikatların hayat kurtarıcı olduğunu da unutmamak gerekir.

Personel Acil Durum Eğitiminin Önemi

 

Acil Durum Eğitimi

Firmalar, OSGB ile çalıştığı zaman genel olarak eğitimleri firmadan sorumlu olan yani firmaya İSG-Katip üzerinden atanan iş güvenliği uzmanı gözetiminde yapmak mühimdir. Bu durum, uzmanın firma hakkında çıkardığı profil, acil durum eylem planı gibi raporlar ışığında firma ile birlikte sorumluluğu paylaşmaları anlamına geliyor. Uzmanın yetkisi ve yönlendirilmesi doğrultusunda personeller çeşitli eğitimleri almaları gerekmektedir. Eğitimlerin güncel olması, yeni personel girişlerinde, personelin eğitim alması firma için zorunluluktur. Ayrıca yeni giriş yapan personellerin İşyeri Hekimliği tarafından kontrol edilmesi ve gerekli raporların tutulması da gerekecektir. Son yıllarda önemi daha da artan iş yeri çalışma koşullarının iyileştirmesi adına pek çok yönetmelik hazırlanmıştır. İş yerlerinin bu yönetmelikleri takip etmesi ve buna göre güncellemeler yapması artık bir zorunluluk halini almıştır.

DEM Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

Acil Durum Eğitimi  ile ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

25 Mayıs 2018

Races Tips For These days tutorial The exact 6-8 Very important Training to become Realized Just before Betting about Desired form of transport Speed!

To generate any kind of upcoming and likely second salary wagering regarding horses, these kinds of races strategies at present while fully understood and also adopted […]
25 Mayıs 2018

Sporting Tips Pertaining to Right now instant The particular Five Significant Training to become Realized Previously Bet at Pony Race!

One of the inquiries I receive asked over and over again is that: If you are techniques earn money, the reason why are you willing to […]
25 Mayıs 2018

Races Tips With regard to Now – The particular Half dozen Very important Training being Mastered Before Wagering regarding Mount Speed!

To help to make a potential future plus possible following cash flow betting regarding sinon, such races tips currently when ever known together with followed can […]

Referanslarımız

botaş-1-min
comfy-1-min
nalbantoglu-1-min
saral-2-min
tam-ambalaj-1-min
tempo-aksesuar-1-min